top of page

​דברו בשפתי  |  בוריס אויכרמן​

אוצר מלווה: חגי שגב
פתיחה: 1 בנובמבר, 2012, 20:00
נעילה: 24 בנובמבר, 2012

לפני מספר חודשים הוזמן בוריס אויכרמן להשתתף באירוע אמנות במושב בית חירות. הוא נכנס למבנה הבאוהאוס הישן ששימש כמחסן  ומצא שם בגדים ישנים,  תלויים על קולבים, מכוסים בלשלשת של ציפורים. מראה הבגדים – הטקסטורות, הצבעים, החומריות – היה מראה של היסטוריה. אלא שזו לא הייתה היסטוריה מסופרת או כתובה: זו הייתה היסטוריה מורגשת, נחוות בשבריר שנייה. אויכרמן החליט להציג את המעילים בחלל הגלריה, כמעשה התקה והעברה של עדויות, אשר כוחן טעון ומסקרן. רק מאוחר יותר התגלה סיפורם של הפריטים שנמצאו.

לפני שמונים שנה הגיעו לארץ בגדים חדשים, בגדי חורף אירופאי קשה. עד לפני כשנה היו הבגדים מאוחסנים ונעולים, שמורים בנפטלין בארון מתכת ישן שניצב בעליית הגג. לפני עשר שנים נפטר פריץ כהנן, רופא יהודי-גרמני,והאדם שהביא אותם עמו מגרמניה עם עלייתו לארץ. הארון, על תכולתו, הועבר לידי אבי גבריאלי, אספן חפצי נוסטלגיה במושב. הארון רוקן מן הבגדים ואלה נותרו תלויים, חשופים, בחלל המחסן. בתוך שנה התדרדר מצבם, כאשר כוסו בלשלשת של ציפורים כסתה אותם והם נאכלו  ונעכלו על ידי המזיקים עד שהחלו להתפורר.


סיפור מקומי מלמד שעם בואו ארצה, שהה פריץ כהנן בגליל. יום אחד נפוצו שמועות על אונס של נערה יהודיה על ידי בן האזור. עוד סופר, כי שהאנס נתפש והובא אל הרופא בדרישה שיזריק לאנס זריקת מוות. הרופא מאן ותחת זאת הציע לסרס את הפושע. בין אם סירס כהנן את האנס ובין אם לאו, השמועה מספרת שמאז ועד יום מותו  חי הרופא בחרדה מתמדת פן יפגעו בו בני משפחת האנס. תחת בית שחיו של הרופא, הלבוש בחליפתו הנצחית, ניכרה תמיד בליטה לאות שהוא חמוש באקדח. לאחר מותו התברר שבנרתיק שמתחת לווסט הסתתר לו אקדח צעצוע.


פריטי הלבוש, בכל הזמנים, סיפקו עדות היסטורית מרתקת לחיי העבר. עם זאת, לא בכך מתמקדת עבודתו של אויכרמן. ההיפך הוא הנכון: ההעברה  לסביבה שהוא יוצר בחלל הגלריה מאפשרת למבקר לגבש לעצמו מיתולוגיה אישית סביב אותם פריטים טעונים, בידיעה ברורה שמאותו הרגע הופך הצופה לגיבור  המיתולוגיה. התערוכה דברו בשפתי בגלריה P8 מייצרת, למשך חודש אחד, סביבה שבה מתמזגות האסתטיקה וההיסטוריה ויוצרות קשר הדוק אשר במרכזו מעברים ונדודים, הגירה וקונפליקט, וכל אלה באמצעות כמה חפצים בגדים בלויים.


אויכרמן (1973), מתגורר ועובד בירושלים, בעל תואר דוקטור במדעי הצבע מאוניברסיטת לידס, בריטניה, עוסק  בהיבטים בין-תחומיים של מדע ואמנות. פעילותו מאופיינת בחקר  שאלות של חוויה, תודעה והתרחשות ובהיבטיהם התרבותיים, ובניסיון למצוא להן פתרונות אמנותיים. אויכרמן הציג בתערוכות והשתתף בתכניות שהיית אמן בארץ ובחו"ל, ובין היתר בקוריאה, פולין וארצות הברית. מידע נוסף ניתן למצוא באתר

 

 

 

שעות פתיחה : רביעי חמישי 16-19, ששי שבת 11-14
Opening Hours: Wed Thur 16 -19, Fri Sat 11-14
P8 Gallery | 8 Poriya St. Tel Aviv Yafo

 

Speak My Language  I  Boris Oicherman

Accompanying Curator: Hagai Segev

Opening: November 1, 2012, 20:00
Closing: November 24, 2012

bottom of page