_DSC1501
_DSC1522
_DSC1533
_DSC1532
_DSC1530
_DSC1529
_DSC1527
_DSC1536
_DSC1526
_DSC1518
_DSC1517
_DSC1516
_DSC1514
_DSC1508
_DSC1512
_DSC1507
_DSC1506
_DSC1505

נקודת ציון

תערוכת יחיד: רובי בקל

אוצר: גלעד אפרת

 

קטלוג תערוכה

בתערוכתו של רובי בקל, "נקודת ציון" מופיעות שתי סדרות של עבודות, "ציורי אבק" וציורים בצבעי שמן על בד של נופים אורבניים. המראות הניבטים מציוריו של בקל נוצרו בעקבות שיטוטיו במחוזות ילדותו בעיר אור יהודה ובעיר נעוריו בתל אביב.

בקל יצר את ציוריו ועבודות האבק מתוך צילומים שצולמו במצלמת פילם בפורמט בינוני.

קיים קשר ישיר בין פעולת הצילום של המקומות והמראות הניבטים מהציורים. אלו ציורי אבל וקינה, ציורים המייצגים בשפתם ובחומריותם את חוסר היכולת לתאר את החוויה האינטימית, את חלוף הזמן,  והניסיון לקשר שיש לבקל עם המקומות הללו. האזורים האורבניים אותם מתאר בקל נמצאים תדיר במצב של השתנות, תנופת הבנייה והחידוש - בד בבד עם ההתפוררות וקריסתם של המבנים. אלו ניסיונות להיאחז בקיים ולשמר אותו, באזורים גנריים מוכרים ושקופים, דימויים נוסטלגיים בתהליך של התפוררות והיעלמות. החוויה הזאת מתעצמת בשימוש בצבע הלבן הבוהק, שחוזר מחזיתות הבניינים ובנוכחותו של החולף והמגורען של האבק.  

 

"ציורי אבק"

"ציורי אבק" נוצרו בתהליך ממושך של מספר חודשים בהם בקל הניח מצעים (בדי כותנה לציור) באתרים שונים בעיר. האבק המקומי והייחודי לאותה סביבה נשר על גבי המצעים שאותם בהדרגה וביחס לדימוי המצולם כיסה בקל בשבלונות שונות וקיבע בדבק.  אט-אט עם הצטברות האבק על גווניו השונים, תוך עבודה משותפת עם גורם הזמן, נתקבע הדימוי באבק. אלו הם דימויים המתארים את המקומות שבהם הונחו המצעים כמופעים חד-פעמיים בהם מתחברים בצורה מופלאה הצילום, הגורם המשתנה והבלתי נשלט של הזמן המיוצג בנוכחותו של האבק ויד האמן בגיבוש הצורה.

 

ציורי שמן על בד

העיר הניבטת מבעד לציורים של בקל נראית במבט ראשון שוקקת חיים: חזיתות של בתים ובניינים מוארים באור ים תיכוני, ריצוד אור בצבעים קרים וחמימים, מנעד צבעוני הנע בין הריאלי למומצא הם המאפשרים את המקור והתחברותו לאישי ולמדומיין.

לאחר צפייה ממושכת בציורים נראה שאותה הזמנה להיכנס ולהשתתף בחגיגת הקיץ נחסמת, נדמה לרגע שאלו בתים ריקים, חסרי חיים; חזיתות שטוחות, חסרות עומק, המתפרקות לצורות ומשאירות את הצופה בחוץ.  הדלת הפתוחה לא מובילה לשום מקום ובחלונות לא מתואר פנים הבית אלא הרקע של הציור עצמו. העיר לרגע נראית כמו סט של סרט  קולנוע,  סוג של מודל או מתקן אימונים  צבאיים. אלו ציורים המביעים מצב דואלי ביחס למקום המוכר, לחוויית ההשתייכות, לבית.